Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč přijíždí z Ameriky lidi divní

5. 5. 2010

Minule jsem si přivezla z Ameriky afektovaný smích a nezvyklou otevřenost, kterou jsem pak po zbytek oktávy pohoršovala své okolí. Já vím, lidi, co se vrátí z Ameriky, jsou prostě divní. Vydávají nezvyklé zvuky, když je něco dojme, stěžují si na české školství víc, než kdo jiný, a neustále poukazují na to, jak je to v Americe, ačkoli to přece nikoho nezajímá.

Odpusťe nám to. Právě návrat je nejtěžší část z celého pobytu v zahraničí. Člověk neví, jak se chovat. Vtipy, které v Americe spolehlivě fungovaly, jsou najednou trapné a city se musí vyjádřit stokrát mírněji, aby člověk nepůsobil nepřirozeně. A co teprv kdyby student přiběhl po úspěšné srovnávací zkoušce za profesorem, vroucně ho objal, a vykřikl, "Díky, Vláďo"? Tato "nepřiměřená blízkost" mezi učitelem a žákem, která není v Americe nic neobvyklého, by mohla vyvolat pohoršené pohledy.

Tak a co teď? Co teda s těmi kamarády, syny, a dcerami, kteří se za pár týdnů vráti? Dejte nám čas. Možná budem pár týdnů či měsíců chrlit blbosti a stěžovat si na kdoví co, ale to neznamená, že nemáme svou domovinu rádi. Cestováni prostě nasazuje kritické brýle. Stačí, když se obě strany připraví na změnu. Věci už se nikdy nevrátí do starých kolejí, ale kdo říká, že ty nové nebudou nakonec lepší? 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Studovat střední v Americe

(Středoškolačka, 10. 2. 2011 21:49)

Ahoj!
Máš moc pěkný blog a je velmi zajimavé číst si tvé zážitky. Taky jednou chci jet na vysokou do Ameriky :). Ale tady píšeš že minule, když jsi se vrátila a to bylo v oktávě. Takže jsi byla v americe i když jsi byla na gymplu? Mám zájem o to dostat nějaké stipendium na střední školu v Americe. Pokud s tím máš zkušenosti prosím porad. :)
Děkuji

pravda :ˇ)

(Ejo, 5. 5. 2010 17:52)

pekny clanok, a dost pravdivy. Hlavne to porovnavanie s Amerkou a tym skolstvom :D